Relatert innhold
Ble norgesmester!
Vi gratulerer Kaja Helene Huka Johannesen (19) med både svennebrev og ikke minst; tittelen norgesmester i rørleggerfaget!
Seieren ble sikret med knappest mulig margin - skarve ett poeng foran Marcus Angermo Bjertnæs (20).
Tusen takk til alle fem finalister for god innsats, og gratulerer med ferskt svennebrev på samtlige:
- Christoffer Rømhild Ødegaard, lærling i Telerør AS og representerer Telemark.
- Even Strøm Hammer, lærling i Caverion Norge avd. Levanger og representerer Trøndelag.
- Kaja Huka Johannessen, lærling i Haaland Mo AS, og representerer Nordland.
- Ken Mothes, lærling i GK Norge AS, avd. Moss Rør, og representerer Østfold.
- Marcus Angermo Bjertnæs, lærling i Andenæs VVS AS, og representerer Oslo.
– Vi kommer tilbake hit
Key Account Manager Monica Pedersen i Univar Solutions har bare godt å si om VVS-dagene etter at de tre dagene snart er unnagjort.
– Jeg har møtt både ingeniører, rørleggere, skoleungdom og lærere, utenom selvfølgelig både nye og eksisterende kunder, sier Pedersen til Nemitek.
Hun legger til at de vil komme tilbake til VVS-dagene ved neste anledning.
Christian Mauno Fremtidsbad med mekanisk spyling
Mekanisk spyletoalett. Det er fremtiden som Helene Auseth og Stein Rasch ser for seg. Gründerne bak Fremtidsbad selger smarttoalett, også, men det er den mekaniske spylingen som er ny i Norge.
Georg Mathisen – Du åpner en kran og spyler, forteller Auseth. Mange lar være å gjøre noe nummer over at produktene deres kommer fra Tyrkia, men her er der faktisk et poeng: Tyrkia er et land med lange tradisjoner for å gjøre rent med vann i stedet for papir etter toalettbesøket.
– Dette er tilgjengelig for dem som ikke har råd til den dyre doen og for oss som foretrekker å spyle uten strøm, slår Auseth fast.
Det vil også si at rørleggeren kan koble det til selv, uten å trenge elektriker. Det er bare å koble til en ekstra vanntilførsel – både kaldt og varmt vann, om kunden ønsker det.
Vil bli best i landet på prosjektering
Målet er å bli best i landet på prosjektering, sier Thor Magnus Lien (til høyre) på Fagskolen Vestfold og Telemark.
Georg Mathisen Sammen med Trond Loen fronter han kem-studiet og flere kurs på VVS-dagene.
Der er de ute etter rørleggeren, men også flere andre fagfolk:
– Av en klasse på 35 studenter nå har vi tolv byggdriftere, fem elektrikere og en automatiker. Resten er ventilasjon og rør, forteller Lien og Loen.
Skal ha, må ha pris fort!
Produktansvarlig Thomas Sanne i Tess Vest avd. PSO er meget godt fornøyd med VVS-dagene så langt:
Christian Mauno – Det har vært veldig produktivt og det har vært mye interesse for produktene våre, sier han.
Og det har vært mer enn bare en høflig interesse rundt PSOs inspeksjonsutstyr og kameraer.
– Det har vært meget konkret. Jeg har fått beskjeden «Skal ha, må ha pris fort», og da måtte jeg kontakte kollegaen min med en gang. Det har vært noen produktive dager, sier Thomas Sanne.
Overveldet over responsen
Mer enn forventet onsdag, og torsdag tok det helt av. Det er VVS-dagene-rapporten fra Mads A. Kjærås.
Georg Mathisen Kjærås er daglig leder i Preftek. Han forteller at prefab-leverandøren nyter godt av å ha stand med et eget bakrom:
– Rørleggeren ser et teknisk rom, og det er jo dét de liker å arbeide med. Så kan vi vise produktene og ta en prat i sofaen etterpå, sier han.
På bildet viser han frem en rigg som er standardisert for Nibe – som han har fått god respons på fra ABK-Qviller.
Selve salgene skjer etter messen
Georg Mathisen De har møtt kundene, men selve salgene skjer stort sett etter messen.
– Det som er viktig for min del, er at du må prate med kundene og skape tillit. Da er det mye lettere for kunden å ringe i etterkant, sier Runar Holm Næss (til venstre) hos Armatec.
Hvor stor effekten blir av en messe, vet de ikke før senere.
– Vi deler ut litt og prater litt og skaper tillit til produktene, sier Næss og kollega Frank Olsen.
Besøkstallene har nådd nye høyder – igjen!
Martin Håndlykken Med nær 5.500 besøkende, kan vi slå fast at VVS-dagenes dag 2 var en braksuksess!
Vi går mot tidenes messe, og i morgen er siste mulighet til å få den med seg. Vi lover en like spennende dag 3!
Ikke nok timer i døgnet
Studentene Andreas Fjellstad og Andreas Sveen bemanner standen til Fagskolen Innlandet.
– Her er det både eldre og unge som kommer innom, og noen av dem er interesserte i å prøve Fagskolen, sier Fjellstad.
Selv er han utdannet rørlegger, men jobbet ikke mer enn to år som det før han begynte på Fagskolen.
Christian Mauno – For meg handlet det til dels om litt for lite varierte arbeidsoppgaver og så har jeg bestandig vært interessert i teorien bak, sier han.
– Hva tenker du om resten av VVS-dagene 2024?
– Det er veldig interessant her, og det er ikke nok timer i døgnet til å få med seg alt, smiler Andreas Fjellstad.
Rigger opp til learning point
PS: Her kan du også få deg en energismart goodiebag. ABK-Qviller gjør klar for learning point på sin stand D01-17 akkurat nå:
Preisolerte fleksible fjernvarmerør – fordeler, sveising og fleksibilitet.
Full fres med tolv lanseringer
Georg Mathisen Tolv nye design av slukristene er høstens nyheter fra Slidedrain. Stian Bongard har ikke hatt et øyeblikks pust i bakken torsdag.
Mye har skjedd siden slukgründerne debuterte på VVS-dagene for to år siden. Da hadde nesten ingen hørt om dem. Nå møter de en kø av kunder som har meninger om produktene deres.
– Vi opplever en veldig vekst, sier Bongard (bildet).
Garanterer inneklimaet
Georg Mathisen Nytt system for å overvåke og energioptimalisere bygninger. Det er hovedbudskapet til Fläkt, som står på standen til Ventistål.
– Vi har et nytt minisystem som garanterer inneklimaet i hvert enkelt rom. Vi har fått ganske bra respons, sier Magnus Nygren (bildet) i Fläktgroup.
Bare en dag igjen til finalen
Christian Mauno Det er bare litt over 24 timer til svenneprøven og Rørlegger-NM er ferdig i Hall D. Og nå er det også mange tilskuere til stede.
Ta turen dit for å se og heie på Christoffer, Even, Kaja, Ken og Marcus konkurrere om NM-tittelen.
Masse leads på messe
God interesse og masse leads, sier Alexis Sevault hos Cartesian etter en drøy dag på messe.
– Vi har møtt en god del rørleggere, og i dag kommer rådgiverne, sier Sevault onsdag formiddag.
Georg Mathisen Han mener at termisk lagring er et stort tema for rådgiverne:
– Hvis de kan komme med en innovativ fordel som gjør tilbudet deres bedre, er det interessant. Mer termisk energilagring sparer du både spisslast, energikostnader og CO2, sier han.
Dag 2 av messen er i gang!
Christian Mauno Dørene til dag 2 av VVS-dagene har akkurat åpnet og det strømmer på med folk!
Vi ønsker alle en god messedag med masse innhold og gode samtaler.
Besøksrekord!
Vi kan røpe at over 3.200 tok turen på åpningsdagen. Aldri før har messen hatt et sterkere besøkstall.
– All time high, sier daglig leder i NemiTek, Thor-Jostein Egeland.
– Vi var, som dere, spent på antallet besøkende, og derfor er det ekstra gledelig å se at vi setter ny besøksrekord og overgår rekordåret 2022. Vi håper trenden fortsetter de to neste dagene, legger Egeland til.
Tusen takk til alle utstillere og deltakere for en fantastisk første messedag!
Fortsettelsen følger!
Jobber for fullt med nye kjølemedier
Thermia må endre seg. Det må hele bransjen.
Georg Mathisen – Vi endrer oss nå allerede. Det er kjølemedier som er det store fokuset, sier regionsjef Frode Nyhagen (bildet).
– Vi jobber for å få ut riktig produkt til markedet. Vi har begynt med mer miljøvennlige kjølemedier. Vår Mega Eco har en GWP-verdi ned på 466, sier han.
Nyhagen understreker at nye kjølemedier ikke skal gå på bekostning av virkningsgraden.
– Vi har veldig god virkningsgrad, og det må vi fortsette å gi kundene våre, sier han.
Har vært over hele Europa
Den gigantiske standen til Tece har vært over hele Europa. Nå har den kommet til Lillestrøm.
Administrerende direktør Geir Herdlevær i Tece Norge står midt i et lite folkehav på standen deres. Nesten uten å overdrive.
Christian Mauno – Vi må jo være fornøyd med dette, smiler Herdlevær mellom samtaler med kunder som nærmest står i kø.
Målet hans er «masse leads og masse kunder», både nye og eksisterende. Og så vil han fortelle litt mer om standen deres.
– Denne riggen kommer fra Tyskland, der den nylig ble brukt på en annen messe. Den har egentlig vært over hele Europa. Er det ikke det man kaller gjenbruk, ler Herdlevær.
Første gang i Norge
Cobe Cao er i Norge for første gang. Det er firmaet som han arbeider for, også.
Georg Mathisen – Vi har solgt til Europa i mange år, men VVS-dagene er vi på for første gang, forteller han.
Nulite kommer fra Kina og vil inn på det norske markedet med varmepumper.
– Vi produserer etter europeiske standarder. Nå håper vi å finne forhandlere i Norge, sier Cobe Cao (bildet).